Saruna par Jesajas Berlina mantojumu. 2. daļa

Agnese Irbe un Krišjānis Lācis turpina sarunu par Jesajas Berlina intelektuālo mantojumu, šoreiz pievēršoties “vērtību plurālismam”, kuru Berlins uzskatīja par savu filozofisko sasniegumu un kurš ir viens no modernā liberālisma stūrakmeņiem. Saruna par to, kāpēc Berlina plurālisms nav nošķirams no relatīvisma, kāpēc vērtību hierarhijas ir neizbēgamas, kāpēc liberālisms nav neitrāls un kāpēc cilvēku mērķu dažādības konstatēšana, lai gan pati par sevi šaubīga, ir tikai domāšanas sākums, nevis galapunkts.

Literatūra:

Isaiah Berlin, “The Pursuit of the Ideal”, in Isaiah Berlin, The Crooked Timber of Humanity, Princeton: Princeton University Press, 2013, pp. 1–20.

Isaiah Berlin, “My Intellectual Path”, The Power of Ideas, Princeton: Princeton University Press, 2013, pp. 1–28. Fragmentu latviski skat. http://www.isaiahberlin.org/lv/posts/7

Isaiah Berlin, The Hedgehog and the Fox: An Essay on Tolstoy’s View of History, Princeton: Princeton University Press, 2013.

Jesaja Berlins, Četras esejas par brīvību, Rīga: Sorosa fonds–Latvija, 2014.

Leo Strauss, “Relativism”, in Relativism and the Study of Man, ed. Helmut Schoeck and James W. Wiggins, New York: Van Nostrand, 1961. Reprinted in Leo Strauss, The Rebirth of Classical Political Rationalism, Chicago: The University of Chicago Press, 1989.

Ierakstīts studijā “Ambona”.

Ja gribat šo un citas aplādes klausīties savā telefonā, ceļojot vai pārvietojoties, mājas darbus darot vai strādājot, piesakieties Telos aplādēm kādā no šīm vietnēm: Spotify vai Google podcasts.

Print Friendly, PDF & Email

Vēlos saņemt apkopojumus uz norādīto adresi: